14 października odbyły się obchody Dnia św. Huberta- patrona jeźdźców, myśliwych i leśników. Organizatorem imprezy było Towarzystwo Miłośników Rekreacji Konnej „Hubert”. Zbiórka i powitanie jeźdźców odbyły się na ul. Owsianej w Panewnikach (Rancho u Jana). Następnie jeźdźcy wyruszyli w uroczysty teren, tzw. Bieg św. Huberta i udali się do Bazyliki oo. Franciszkanów, gdzie odbyło się Nabożeństwo w intencji jeźdźców, myśliwych i leśników.
![]() |
Uroczysty teren |
Stamtąd kilkunastu jeźdźców udało się w kierunku naszej stajni, aby wziąć udział w „pogoni za lisem”. Jest to gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.
![]() |
Pogoń za lisem |
Po gonitwie odbył się także „szukany”, czyli jeźdźcy musieli odnaleźć ukrytą lisią kitę.
![]() |
W poszukiwaniu lisa |
Na koniec odbyła się dekoracja uczestników i rozdanie nagród. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe flot oraz napój i kiełbaskę z grilla.
Według legendy z XI wieku Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża.
Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta – 3 listopada – stał się świętem myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządza się w gonitwę (pogoń za lisem). W wielu stajniach obchody dnia św. Huberta odbywają się już w październiku (np. ze względu na pogodę).
Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania.
W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku.
Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz