Właściwie po co mam wiedzieć ile waży mój koń?
- Żeby móc wyznaczyć mu dokładną dawkę pokarmową, czyli ilość paszy jaką powinien dostawać w ciągu dnia (oprócz wagi należy uwzględnić też porę roku, wiek, płeć, wykonywaną pracę, stan fizjologiczny, itd.);
- Wiedza na temat wagi konia może się przydać podczas wizyty weterynarza i konieczności podania jakiś leków;
- Aby podać mu odpowiednią ilość preparatu na odrobaczanie! (ale o tym w następnym wpisie);
- Z czystej, niepohamowanej ciekawości...
A niby jak ja mam zważyć tego konia?
Sposób I:
Najprościej skorzystać z wagi. No ale taka waga towarowa, na którą można załadować całego konia niestety nie należy do podstawowego wyposażenia większości stajni i ośrodków jeździeckich. Można się rozejrzeć, czy w okolicy naszej stajni nie ma na przykład skupu złomu lub składu budowlanego i sprawdzić, czy taką wagę posiadają i czy istnieje możliwość zważenia konia. Pracownikom takich miejsc pomysł wydaje się często na tyle abstrakcyjny, że z reguły bez problemu się zgadzają.
W jaki sposób dokonujemy pomiarów konia, żeby oszacować jego przybliżoną masę ciała?
- Potrzebujemy taśmy zoometrycznej lub zwykłej miękkiej, zwijanej taśmy, która będzie przylegać do ciała konia;
- Konia ustawiamy na płaskim podłożu, tak aby stał równo na wszystkich nogach;
- Warto przed pierwszym pomiarem odczulić konia na taśmę zoometryczną, aby się nie wystraszył;
- Po dokonaniu pomiaru najlepiej wynik od razu sobie zapisać.
![]() |
1. Obwód klatki piersiowej 2. (Skośna) długość tułowia |
Sposób II:
Określanie ciężaru ciała źrebiąt i koni dorosłych na podstawie obwodu klatki piersiowej. Po prostu mierzymy taśmą zoometryczną obwód klatki piersiowej (przez kłąb, za tylnymi krawędziami łopatek i na szerokość dłoni za łokciami- tam, gdzie zapinamy popręg). Następnie odczytujemy wynik z poniższej tabeli. Jest to najszybszy, jednak najmniej dokładny sposób.
Sposób III:
Kolejnym sposobem na określenie wagi konia jest skorzystanie ze specjalnej taśmy. Tak jak w poprzednim przypadku wykonujemy tylko jeden pomiar- obwód klatki piersiowej konia. Nie musimy jednak korzystać z tabeli, aby odczytać wynik. Dzięki specjalnej podziałce na taśmie można od razu sprawdzić jaka jest przybliżona waga konia. Taką lub podobne taśmy oferuje wiele sklepów jeździeckich.
Sposób IV:
Kolejnym sposobem na określenie wagi konia jest skorzystanie ze specjalnej taśmy. Tak jak w poprzednim przypadku wykonujemy tylko jeden pomiar- obwód klatki piersiowej konia. Nie musimy jednak korzystać z tabeli, aby odczytać wynik. Dzięki specjalnej podziałce na taśmie można od razu sprawdzić jaka jest przybliżona waga konia. Taką lub podobne taśmy oferuje wiele sklepów jeździeckich.
![]() |
Specjalna taśma do mierzenia wagi konia. Zdjęcie pochodzi ze strony |
Określenie masy ciała koni za pomocą wzoru:
O - Obwód klatki piersiowej, mierzony taśmą w miejscu popręgu (za łopatkami); wyrażony w metrach z dokładnością do 0,01 m
P - Podłużny obwód tułowia konia mierzonego taśmą przez zewnętrze powierzchnie stawów barkowych i guzy kulszowe; wyrażony w metrach z dokładnością do 0,01 m; podczas pomiarów koń musi stać równo na wszystkich czterech nogach; Ten pomiar jest najtrudniejszy do wykonania.
W - współczynnik właściwy dla określonego typu lub rasy koni.
Przykładowe współczynniki (W) dla niektórych ras:
- fiordingi - 72
- konie małopolskie - 75
- konie wielkopolskie - 75
- konie lidzbarskie - 78
- Konie śląskie - 81
- konie sztumskie - 82
Jeśli nie znamy współczynnika danej rasy może warto skorzystać z kolejnego sposobu określania masy ciała konia.
Sposób V:
Określenie masy ciała źrebiąt i koni dorosłych na podstawie obwodu klatki piersiowej (który podstawiając do wzoru podnosimy do kwadratu) i długości tułowia (odległość pomiędzy stawem barkowym, a kością kulszową). W tym wypadku nie musimy stosować współczynnika rasy.
Próbując określić masę ciała konia (bez użycia specjalnej wagi) warto spróbować kilku sposobów, bo wyniki jakie uzyskacie na pewno będą się od siebie różnić..
A. Łukaszek
Literatura:
- Hodowla koni, J. Zwoliński, PWRiL, Warszawa 1977
- Normy żywienia zwierząt gospodarskich, PWRiL, Warszawa 1981
- Żywienie koni, H. Meyer, M. Coenen, PWRiL,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz